Depo raf sistemleri , modern dünya hızla gelişiyor ve birçok faaliyet alanına yeni kurallar dayatıyor. Bu süreçteki en önemli faktörlerden biri kaliteli ve iyi işleyen lojistiktir. Çok uzun zaman önce, bu yön gerekli ilgiyi görmedi, ancak durum değişti. Malların teslimi için, üreticiden alıcıya olan rotalarının mümkün olduğunca verimli ve zamanında olması için, kargo cirosu ile başa çıkabilen, depo organizasyon sisteminin yüksek kaliteli ve iyi koordine edilmiş çalışması gereklidir,sürekli artıyor.

 

Mekanik ve rutin lojistik süreçleri, işleyişinin en ufak bir gecikmeye ve arızaya izin vermeden otomatizme göre ayıklanması için net bir organizasyona ihtiyaç duyar. Lojistik sisteminin istikrarlı işleyişindeki kilit faktörlerden biri, kargo yerleştirme ekipmanıdır. Depoları donatmak için yüksek kaliteli sistemler, lojistik merkezlerin verimli çalışmasını garanti edecektir.

Bir deponun organizasyonunda, depolama odaları için raflar ve paletler için depolama rafları büyük önem taşır, bunlar olmadan işi uygun düzeyde organize etmek imkansızdır. Pratik deneyime dayanarak, prefabrik depo raflarının veya diğer modifikasyonlarının bir depoyu tamamlamak için en popüler unsurlar olduğu belirtilebilir. Kargo elleçleyen şirketlerin çoğu, uygun fiyatlarla satın alınabilen antrepo raflarını tercih eder ve işlevselliği, güvenilirliği ve kullanım kolaylığı her zaman önemli bir avantaj olacaktır.

Herhangi bir mal ve ürünü depolamak için raf yapılarının popülaritesinin temel sırlarından biri, verimlilikleridir. Orta boy depo raf sistemleri, alanı optimize etmenize ve rasyonelleştirmenize ve ayrıca istediğiniz zaman mallara erişimi kolaylaştırmanıza olanak tanır. Bu nedenle, katlanabilir depo rafları, geniş bir ürün yelpazesinden herhangi bir malın hızlı ve zamanında bulunmasını mümkün kılar. Metal prefabrik depo rafları, üreticinin web sitesinden satın alınabilir.Kargo elleçleme süreçlerinin verimliliğini artırmanın yanı sıra, katlanabilir depo raflarının kurulumu son derece kolaydır. Montaj-demontaj işlemleri herhangi bir zorluk yaratmadan minimum zaman alacaktır.

Tüm bu hususlar, bir şirket depo kiraladığında ve hızlı bir şekilde başka bir yere taşınma ihtiyacı olduğunda özellikle önemlidir. Bunu yapmak için, mal ve ekipmanın kısa sürede taşınması sürecini oluşturmak önemlidir. Prefabrik metal depo rafları kısa sürede sökülüp sökülebilir. Demonte edildiklerinde kompakttırlar ve az yer kaplarlar. Bütün bunlar, onları yeni bir odaya hızlı bir şekilde yüklemenizi, taşımanızı ve monte etmenizi sağlar. Rafların böyle bir tasarım özelliği, mücbir sebep durumlarında, büyük ölçekli bir yüksek raflı deponun bile hareketini hızlı bir şekilde organize etmeyi mümkün kılar. Aynı zamanda, üretim sürecindeki aksama süresi, şirketin olağan çalışma programını bozmadan sadece birkaç gün sürecektir. Birkaç gün içinde, tüm sıralı metal raflar, yeni bir yerde mal almaya hazır olacak.Bir diğer önemli faktör de doğru raf seçimidir. Raflar çeşitli değişikliklerle geldiğinden, bu konu ciddi ve düşünceli bir karar gerektirir. Depo metal rafları satın almadan önce, raf türlerini tanımanızı öneririz.

Depo Raf Sistemleri

Abartmadan, dünyada malları, ürünleri, arşiv belgelerini depolaması gerekmeyen pratikte böyle bir şirket veya işletme olmadığı söylenebilir. Herhangi bir kuruluş, ağırlık, amaç, hacim açısından farklı nitelikteki malların yüksek kalitede yerleştirilmesi için gerekli tüm altyapıya sahip depolama tesislerine ihtiyaç duyar. Bu nedenle depo yapılarının malın parametrelerine uygun olması gerekmektedir.

  • 1. Hafif yükler için raflar (1 raf 100 kg’a kadar taşıyabilir) Bu gruptaki raflar hem ev tipi, özel bir ev veya apartmanda kullanım için, hem de endüstriyel işletmelerde veya ticarette kullanım için olabilir. Hem cıvatalı hem de cıvatasız (kancalı) olabilirler. Cıvatasız bağlantının rahatlığı, kurulumun basitliği ve hızındadır. Rafların yüksekliği müşterinin ihtiyacına göre değişebilmekte ve bazı durumlarda depolarda 12 metreye kadar çıkabilmekte, bu tür rafların bakımı özel ekipman gerektirecektir.
  • 2. Orta yükler için raflar (1 raf 100 – 1000 kg’a dayanabilir) Bu raf grubu, kirişler ve güvertelerdeki bir kanca ve raf yapıları ile sabitlenmesi ile karakterize edilir. Kirişlerdeki depo rafları evrenseldir, çünkü herhangi bir malzemeden – kontrplak, metal, ağ, tahta vb.
  • 3. Ağır yükler için raflar (1 raf 1000-6000 kg için tasarlanmıştır)
  • 4. Palet rafları. Bu raflar, malları standart paletlerde (üç tip vardır – 800×1200 mm, 1000×1200 mm ve 1200×1200 mm boyutlarında) ve standart olmayan paletlerde depolamak için tasarlanmıştır. Bu tür raflar, katman başına 6 tona kadar yüke dayanabilir ve 17 metre yüksekliğe kadar çıkabilir. Bu tip raflar depolarda en yaygın olanıdır. Bu tip raflara servis vermek için yükleme ekipmanı kullanılır (hidrolik arabalar, yükleyiciler, istifleyiciler veya raketler).
  • 5.  Paslanmaz Raf – aslında, bu paletler için aynı raftır, sadece sadece paletleri değil, aynı zamanda büyük boyutlu malları veya malları toplu olarak depolamasına izin veren döşeme (raflar, kontrplak, sunta veya ızgara) ile desteklenir. Hemen hemen tüm raflar, kesinlikle müşterinin ihtiyaçlarına ve teknik özelliklerine göre yapılır, bu da depo alanının kullanımını en üst düzeye çıkarmanıza olanak tanır.

Ancak şirketler her zaman tipik kargo ile ilgilenmezler. Genellikle standart raflara sığmayacak büyük boy kargolarla uğraşmanız gerekir. Bu durumda konsol tipi bir raf yardımcı olacaktır. Bu tip raflar uzun yükler için oluşturulmuştur. Çeşitli profil ürünleri, uzun inşaat malzemeleri, kirişler, borular, levhalar, sunta, metal ürünler, rulolar vb.
Konsol rafları kolayca dönüştürülebilir – herhangi bir ihtiyaç için döşeme sağlar. Değişiklikten sonra, konsol rafı, herhangi bir ürün yelpazesinden malları saklayabileceğiniz normal bir rafa dönüşebilir.Depo raf sistemleri  birçok durumda vazgeçilmez, konforlu, ucuz ekipman olduğu tam bir güvenle ifade edilebilir. Bu nedenle, seçtikleri konuya kasıtlı ve dikkatli bir şekilde yaklaşmanız gerekir. Her aşamada kapsamlı yardım ve destek, 1998’den beri her türlü ve amaca yönelik raf yapılarını geliştiren, üreten ve monte eden Polymetal-M üretim işletmesinin uzmanları tarafından sağlanacaktır.